• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu 2018 Raporu

Bu yıl 3.sü düzenlenen Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu, Granfondo Kuzey Kıbrıs ve bağlı etkinlikleri çok yakından izleme şansı buldum. Granfondo’ya da katıldım. Bu etkinlikler ilgili amatörce bir analiz yapmaya çalışacağım. Tur 9-11 Şubat tarihlerinde yapıldı.

Yılın diğer bisiklet etkinlik takvimini görüntülemek için lütfen buraya tıklayın.

Bu tur Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun yarış takviminde yer alan ve onun da desteklediği bir turdu. Kuzey Kıbrıs Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği bu tura 17 takım katıldı. Türkiye, İsviçre, Kuzey Kıbrıs, Avusturya, Lüxemburg, Bulgaristan, Makedonya, Kazakistan, Hollanda, Sırbistan, Slovenya, Sırbistan’a ait takımlar yarıştılar. Toplam 99 yarışçı katıldı.

Türkiye’den Brisaspor, Torku Şekerspor, Fiberli Antalyaspor, Yeşil Pedal Cycling Team(Bursa)takımları yarıştılar.
Genel olarak 1. gün, 2. gün ve 3. günü anlatmaya çalışayım.

1. GÜN (1. ETAP)
Yurtdışından gelen takımların sporcularının çoğu ilk yarışlarını koştular. Bu nedenle birinci gün herkes için heyecanlı başladı. 1. gün etabı 142 km uzunluğunda toplamda 1190m yükseklik kazanımlı bir turdu.

Yarışın hemen 2. km’sinde yaşanan kaza turun ve takımların bütün dengesini bozdu. Kaçış grubu hemen oluştu ve arka grup toparlanana kadar arayı çok açtılar. Kaçış grubunda Brisaspor, Adria Mobil, Monkey Town ve Torku Şekerspor vardı. Kaçış grubu ile Peleton’un arası bir ara 10 dk’ya kadar çıktı. Kaçış grubunun hemen arkasındaki araçtaydım. Düz yolda 60km/h ile gidiyorlardı. Ve bu hızı uzun süre korudular. Yarışın sonuna doğru Jon BOZIC (Adria Mobil) Kaçış grubuyla arasını açarak lider gitmeye başladı ve finish’te en yakın takipçisi olan takım arkadaşı ile arasında 3 dakika 28 saniye fark vardı. 3. olan Torku Şekerspor’lu Christian Railenau da 2.ile aynı anda bitirdi. 1. gün Yeşil formayı Adria Mobil’den Sloven Gasper Katrasnik alırken, Mavi ve Macenta formayı da Torku Şekerspor’dan Christian Railenau aldı. Sarı forma’da Jon BOZIC’in oldu. Yarışı 42,08 km/h ortalama ile bitirdi.

1 – JON BOZIC (Adria Mobil) – 03:22:26
2 – Gasper KATRASNIK (Adria Mobil) – 03:25:54
3 – Christian RAILEANU (Torku Şekerspor) – 03:25:55

2. GÜN
İlk gündeki kopmanın bugün de olmasını kimse beklemiyordu. Etap uzundu. 186 km’lik ve 1170 m yükseklik kazanımlı turda 5 kişilik bir kaçış grubu oluşsa da gerçekten neredeyse hiç kopma olmadan finishe kadar geldi. 5 kişilik bir kaçış grubu daha sonra yakalandı. Bu etabı Torku Şekerspor’dan Onur Balkan birinci bitirdi. Yarışı 40,88 ortalama ile bitirdi.
1 – ONUR BALKAN (Torku Şekerspor) – 04:34:25
2 – Dusan RAJOVIC (Adria Mobil) – 04:34:25
3 – Ivan Balykin ( Torku Şekerspor) – 04:34:25

3. GÜN (Kriteryum)
Açıkçası göze hoş gelen bir kısa tur oldu. Şehir merkezinde 1,5 km’lik bir parkurda 25 tur atarak toplamda 37,5 kmlik kriteryum yarışı yapıldı. İlk turlarda oluşan 11 kişilik kaçış grubu yarışın sonuna kadar bunu korudu. Yarışı da Adria Mobil’den Dusan Rajovic 43,83 km/h ortalama ile kazandı.
Yarış içinde ciddi bir kaza oldu ama yarışçı tedavi edildi.
1 – Dusan RAJOVIC (Adria Mobil) – 00:51:20
2 – Onur BALKAN (Torku Şekerspor) – 00:51:21
3 – Rhee Joey Leon Van (Monkey Town) – 00:51:21
4 – Ivan Balykin – (Torku Şekerspor) – 00:51:21

GENEL KLASMAN
1 – Jon BOZIC ( Adria Mobil) 7h 56′ 41″
2 – Gasper KATRASNIK (Adria Mobil) 8h 00′ 09″
3 – Christian RAILEANU (Torku Şekerspor) 8h 00′ 15″

Sonuç olarak bu turda en çok göze batan takımlar Adria Mobil, Torku Şekerspor, Brisaspor ve Monkey Town takımları oldu. İlk gün etabın daha 2. km’sinde yaşanan kaza olmasa sonuçlar farklı olabilirdi. Ama yine de öne çıkan Adria Mobil, Torku, Brisa ve Monkey Town…

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi