• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Neden Çok Koşuyorum.?

Neden Kendimi durdaramıyorum.

Endorfin tuzağı bunun adı çünkü; endorfin seni daha fazla koşmaya zorluyor ve tekrarlanan hareketlerde sakatlanmalara davetiye çıkarıyor. Teknik olarak kan laktatının hızla yükseldiği kalp-ritim bölgesinin altında daha az zaman geçiren koşucuların, o bölgede daha uzun süre geçirenlere kıyasla daha hızlı koşabildiklerini keşfetmişler.

Yani Zone2 diye tabir ettiğimiz düşük nabız bölgesinde antrenman yapmak hem sağlık hem de gelişim için mükemmel bir aralıktır! Sadece doğru ve bilimsel olarak yenilenebilen antrenörü tercih etmelisin 🙏 Ne antrenörü kardeşim ben sadece koşuyorum ve program antrenör filan bunlara çok uzağım diye düşünüyorsanız okumaya asıl şimdi devam edebilirsiniz.!

Gözlemlerime göre güçlü koşan sporcular var; ısınma , streching , soğuma , jog , tempo ve interval , pace terimlerini sıklıklada kullanıyorlar.! Gelin görünki 5 pace’de ısınma , 5 pacede interval , 5 pacede jog ve 5 pacede soğuma yapan sporcular görüyorum. Hayaller var ama; hayatlar Muş..! Terimler yerinde lakin; uygulamalar hatalı.! Maraton koşucam diye haftada 3 kez yapılan 30 km uzunlar ve maratondan 3 gün önceye sıkıştırılmış 35k koşular..! Bu terimleri duymadınız değil mi.? recovery , taper dönemi vs vs.! Hadi kulaktan dolma amatörce yapılan hataları anlıyorum da , bilirkişi olarak yazılan 3×5000 koşu intervali nedir yhaaa? Sanırım antrenör çok gaza gelmiş 100 mil koşusu yapan ultracılara program yazıyor.!Çevremizdeki sporcular zaten master sporcu değil mi.? Hırsa kapılmak için zaten çok müsait olan yaş grubu sporcularını öncelikle kendilerinden korumalıyız..! Kas kütlesini korumak için ağırlık antrenmanları , crosfitler , yüzme destekli programlar nerede.? Ne yazıkki çok antrenman yapmak çok gelişmek anlamına gelmiyor..! Hatta bazıları bununla ilgili bir atasözünüde beraberinde hatırlayacaktır.! Dr. Kenneth Cooper bir kitabında ne kadar çok egzersiz yaparsanız okadar iyi diye tavsiye verdikten sonra; kalp krizinden ölenleri ve sporcu sakatlanmalarını görünce kafasını duvarlara vurarak açıklama yapmak zorunda kalmış ve hata yaptığını belirtmiştir. Sonrasında çalışma programının yoğunluğuna ve şiddetine dikkat çekmiştir.!

Siz siz olun çılgın gibi sokaklarda koşup , spor salonlarında kendi sınırlarınızı bilmeden gaza gelip sakatlanmayın.! Sakatlanmayıda yanlış anlayan arkadaşlar var , düşüp kafamızı gözümüzü yarmaktan bahsetmiyorum.! Bildiğiniz Sporcu yaralanmaları..! İnanın dizinizin , belinizin sakatlandıktan sonra tamiri yok.!

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Önder Uzun

1978 yılında İstanbul’da doğan Önder, Elektronik ve otomasyon sistemleri üzerine eğitimini tamamladı..! Otomotiv tamir teknikleri üzerine Şirket kurarak çalışma hayatına başladı. Kickboks ve fitness sporları ile uğraşırken 2014 yılında hayatında yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi ve kendi isteği ile iş temposunu yavaşlatma kararı verdi.! Sporu, bilimi, tıbbı, okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok sevdiği için kendisini spor yaparken ve spor üzerine yazarken buldu. Yüzme kursları , antrenörlük eğitimleri derken genel fizyoloji, egzersiz fizyolojisi , antreman bilimi ve beslenme dersleri aldı. Şimdi amatör bir sporcu ve Triatlon Antrenörü olarak biriktirdiği bilgi ve tecrübesini başkalarıyla paylaştığı “Şampiyonların Antrenörü” adlı bir kitap projesi üzerinde çalışmakta..!

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi