• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Göbek yağlarımızı eritip , Sixpack nasıl yaparız.?

Aktivite sırasında yağ yakımı için ideal nabız aralığındaysanız (zone2) vücudun çok su kaybetmesini engelleyin..! Zone2 nedir açıklayacağım.!

Belimize strech sarmak , elektrikli sixpad aletleri almak, termal kıyafetler giyip kan ter içinde kalıp , hamamdaki gibi terlemek sadece vücudumuzdaki su miktarını azaltır. Buda antrenmandan döndükten sonra tartıda 1-2 kg eksik fakat ; gerçekçi olmayan bir sonuç ortaya çıkarır.! Öyle olsa herkes saunada 1 saat terleyip incecik bir bele kavuşarak çıkardı..! İnsanları maddi olarak sömürebilmek adına kulaktan dolma birçok yanlış bilgi var internette..!

Vücuttan suyu atmak belimizi inceltir mi.? Tabiki hayır..!

20 gün boyunca Korse takmak , kas hafızasını güçlendirebilir ve 1 beden ince görünmemizi sağlayabilir lakin; belimizdeki yağ oranını yinede azaltamaz.!
Metobolizmanı yağ yakım seviyesinde tuttuğunu varsaysak bile mevcut yağ depolarını senin seçtiğin bölgeden değil , kendi belirlediği bölgeden yağ birikimini azaltır.! Yani öyle bölgesel zayıflama hikayeleri yada 1 ay kardio yapayımda belim incelsin gibi bir durum yine yok.!

Peki nasıl yapalım.?

Önce yağlarımızla ne kadar zamandır birlikteyiz bunu bir düşünelim ?
5 yıl yoksa 10 yıl mı? Peki şimdi yağlarımızın bedenimizi terketmesini istediğimiz süreyi düşünelim.? Hadi hadi samimi olun 2 ayda gitse ne güzel olurdu değil mi.?
Bakın ; amacımız kilo vermek değil düzenli şekilde yağ yakabilmek .!
Mevcut sistem yağları depolamaya , yağ zenginliğimizi göbeğimizde tutmaya endekslidir.! Herşeyden önce sabırlı olmak ve motivasyonumuzu düşürmeden bu konuyu yavaş yavaş ele almalıyız.! Öncelikle spor salonları oksijen seviyesinin az olmasından dolayı yağ yakımı için iyi bir seçim sayılmaz , oksijensiz yağ yakımı olmaz.! Bunun için öncelikle deniz seviyesindeki yerleri tercih etmemiz gerekir.! İşin sırrı çok basit sahilde bir saat tempolu yürüyüş..! Daha fazla yağ yakım yapmanıza zaten metabolizmanız izin vermiyor..! Yağlarımda yağlarım diyor..! 2 saatlik günlük antremanı 7-8 saat aralıklarla 1 saat sabah birde akşam yaparsanız süper bir yağ yakım programı elde edebilirsiniz.! Bu hesaba göre 45 günde 1kilo yağ yakımı gerçekleştirebiliriz..! Yürürken çok terlemeniz bir avantaj sağlamayacağı gibi nabzınızın yukarı çıktığına ve anaerobik eşiğe geldiğinizi işaret eder , bu yüzden nabzınızı nefes alış verişinizi gözlemleyerek sürekli kontrol altında tutabilirsiniz..! Daha iyi bir sonuç için göğüs bantlı bir nabız saati ve cep telefonundan hız (pace) kontrolüde sağlanabilir.!

Birazda ince hesaplara girelim..!

Zone2 bölgesi (yağ yakım bölgesi) maximum nabzınızın %65 – %75 arası olarak kabul edilir. Bunu karmaşık şekilde tarif edebilirsek; maximum nabız “220 – yaşınız = sonuç” olarak ifade edilebilir..!
Örneğin 40 yaşındayım 220-40 =180 maximum nabız. Bu hesabı şimdi dahada karmaşık hale getirelim, Zone2 aralığı için ( 18×0,65=117 / 18×0,75=136 ) 117 – 136 nabız aralıkları zone2 yani yağ yakım bölgesi olarak tanımlanabilirdi lakin; eskiden.!
Yeni geliştirilen ve nokta atışı yapabilmek için tasarlanan yeni karvonen formülüne göre
http://www.briancalkins.com/HeartRate.htm bu linkten ulaşabilir ve yağ yakım aralığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. Dinlenik nabzınızı bilmiyorsanız formüle yaşınızı girdikten sonra heart rate bölümüne “65” yazabilir yakın bir sonuç elde edebilirsiniz.!
Burada çıkan %60 ve %70lik sonuç sizin zone2 bölgeniz olarak kabul edilebilir ve bu bölgede antreman yaparsanız 1 senede mermi gibi bir sporcu olabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü ; daha çok erken..! Mekik, crunch , roller , plank daha birçok karın ve mide egsersizi yapmanız abdominal kaslarınızı hızla geliştirmeniz gerekebilir ve hatta hayatınızda sadece başkalarında görmeye alışık olduğunuz sixpack’ler (baklava) artık aynada size yüzünü gösterir sanmayın sakın ; öyle 3-5 ay mide çalışarak bu işler olsaydı herkes koca göbeğini içine çekerek gezmez yada korse takıp öyle ortada dolaşmazdı..!

Peki nedir bu işin sırrı hocam sixpack’ler nasıl olacak.?

İşte az önce tamda bundan bahsettim, baklavalardan:)) Baklava , tatlı , şeker , karbonhidrat , tahıl , protein , Alkol yani işin temeli dengeli ve bilinçli beslenme.!
Vücud yağ oranı.!
Herşeyi dengeli ve bilinçli yaparsak , hayatımıza sporu geçici değil , gerçekten sporlu bir hayat yaşarsak , işte ozaman baklavalarımız olmasada zıpkın gibi bir sporcu olabiliriz.
Kim bilir belki uyku düzenimizde yenilikler yapıp, rem uykusunu çoğaltabilirsek belkide rüyamızda sixpack’lerimiz olduğunu bile görebiliriz..!
Sporla kalın..!

Triatlon 1.Kademe Antrenörü
Önder UZUN

Geri Bildirim gönder...

Önder Uzun

1978 yılında İstanbul’da doğan Önder, Elektronik ve otomasyon sistemleri üzerine eğitimini tamamladı..! Otomotiv tamir teknikleri üzerine Şirket kurarak çalışma hayatına başladı. Kickboks ve fitness sporları ile uğraşırken 2014 yılında hayatında yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi ve kendi isteği ile iş temposunu yavaşlatma kararı verdi.! Sporu, bilimi, tıbbı, okumayı, araştırmayı ve yazmayı çok sevdiği için kendisini spor yaparken ve spor üzerine yazarken buldu. Yüzme kursları , antrenörlük eğitimleri derken genel fizyoloji, egzersiz fizyolojisi , antreman bilimi ve beslenme dersleri aldı. Şimdi amatör bir sporcu ve Triatlon Antrenörü olarak biriktirdiği bilgi ve tecrübesini başkalarıyla paylaştığı “Şampiyonların Antrenörü” adlı bir kitap projesi üzerinde çalışmakta..!

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi