• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Makaleler

YARIŞBUL ÖZEL | ETHEM ŞEKER, MANAVGAT ULTRA MARATONU’NU ANLATTI

YARIŞBUL ÖZEL | ETHEM ŞEKER, MANAVGAT ULTRA MARATONU’NU ANLATTI

Manavgat Ultra Maratonu Yarış Direktörü Ethem Şeker, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Şeker, Manavgat Ultra Maratonu hakkında dinleyicilere bilgiler aktardı.

Üç farklı etabı bünyesinde barındıran Manavgat Ultra Maratonu, 12, 37 ve 70k parkurlardan oluşuyor.

Manavgat’ta bu tarz organizasyonu yapanların kendileri olduğunu belirten Şeker, kayıtların devam ettiğini belirtti. Son rakamlar hakkında da bilgi veren Ethem Şeker, ‘’Kayıtların devam etmesine rağmen şu an 500 kişi kesin kayıta ulaştık. Hedeflediğimiz rakam maksimum 600 kişi.’’ dedi.

Manavgat’ın doğal güzellik açısından uygun bir coğrafi konuma sahip olduğunu belirten Şeker, Şubat ayında bu tarz spor organizasyonları için bölgenin elverişli olduğunu söyledi.

Spor turizminin bölgede gelişmesi için turizmci yatırımcıların bu tarz spor organizasyonlarını görüp örnek almaları gerektiğini söyleyen Ethem Şeker, ‘’Bazen potansiyeli göremiyorlar. Sadece yaz ayında herkese müşteri olarak bakıyorlar. Turizmciler birliğinin ‘Nasıl spor turizmini ayakta tutarız?’ gibi soruları sorması ve üzerine düşünmeleri gerekiyor.’’ dedi.

Manavgat Ultra Maratonu kapsamında halk etkinliğine yer vermediklerini belirten Şeker, ‘’Şu an için düşünmüyoruz fakat farklı yerlerden gelen sporcular için belli mesafelerde kilometrelerimiz var. İleride sadece halkın koşup, yürüyebileceği bir organizasyon düşünüyoruz. Şehir içinde yapmayı planlıyoruz.’’ dedi.

Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan Manavgat Ultra Maratonu 8-9 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Devamını oku

YARIŞBUL ÖZEL | MERT KURT, WINTER O CUP’U ANLATTI

YARIŞBUL ÖZEL | MERT KURT, WINTER O CUP’U ANLATTI

Winter O Cup’dan Mert Kurt, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Kurt, Oryantiring Akademi’nin düzenlediği Winter O Cup etkinliğini dinleyicilere anlattı.

Yarışın beş gün on etaptan oluştuğunu belirten Kurt, çeşitli derecelendirmelerin olduğunu belirtti.

Organizasyonda Open (Açık) kategorisinin bulunduğunu belirten Mert Kurt, oryantiringe yeni başlayan sporcuların kendilerini deneme fırsatlarının olduğunu, yaş kategorisinin ve lisanslı sporcu olma şartının koyulmadığını söyledi.

YarışBul.com / Gürsel Üzal

Devamını oku

YARIŞBUL ÖZEL | KARİAULTRA’DAN AVRUPA’DA BİR İLK!

YARIŞBUL ÖZEL | KARİAULTRA’DAN AVRUPA’DA BİR İLK!

Karia Ultra’dan Turan Bulut, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Bulut, Koş ya da Pedalla etkinliğini dinleyicilere anlattı.

Yarışta 24k, 50k, 85k parkurların olduğunu belirten Bulut, ilk üç sıralama haricinde 40 yaş altı ve 40 yaş üstü kategorilendirmenin olduğunu belirtti.

AVRUPA’DA BİR İLK!

Bulut, Avrupa’da bir ilki gerçekleştireceklerini belirtirken, ‘’Başlama ve bitiş uzunluğu 85 km’lik MTB yarışı Avrupa’da bir ilk olacak. MTB yarışları 50 – 55 – 60 km’lik uzunluklar olurken biz bu mesafeyi artırmayı uygun bulduk. Bu kararın da bir ilk olmasından dolayı kendinden söz ettireceği düşüncesindeyiz.’’ dedi.

Katılımcı sayısı hakkında da bilgiler veren Turan Bulut, ‘’Biz hep bir sıfırdan büyüktür ideolojisiyle yola çıktık. Bu yarış için 50 civarında sporcumuz, 13-14 civarında da bisikletçimiz olacak. Gelecek yıllarda bu sayının büyüyeceğini düşünüyoruz.’’ dedi. Parkurun Göcek’ten başlayıp Karia bölgesinde son bulduğunu belirten Bulut, ‘’Parkurumuzda patika, kumsal geçiş, dere geçiş mevcut. Yetkililerden patikalarımızı asfaltlamamalarını istiyoruz. Bu coğrafyanın koşu insanlarının patikalara da ihtiyaçları var.

YarışBul.com / Gürsel Üzal

Devamını oku

YARIŞBUL ÖZEL | Süha Günermengi, Uğur Mumcu Koşusu’nu Anlattı.

YARIŞBUL ÖZEL | Süha Günermengi, Uğur Mumcu Koşusu’nu Anlattı.

Atletizm Federasyonu’ndan Uğur Mumcu Yol Koşusu Yarış Direktörü Süha Günermengi, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Günermengi, Uğur Mumcu Yol Koşusu’nu dinleyenlere anlattı.

2009 yılında Kartal Belediyesi tarafından başlatılan ve bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek organizasyonda, iki günde kayıtlar tükendi. Yarışta, Türkiye’nin farklı noktalarından gelen bin sporcu ter dökecek.

Uğur Mumcu Yol Koşusu’nda ‘Gençler, Büyükler, Masterler’ olmak üzere üç kategorinin bulunduğunu belirten Günermengi, ‘’Katılımcıların %60’ı erkek %40’ı bayan olması bekleniyor. Ayrıca takım koşusu kategorimizde 3+1 kişi olarak da yarışabiliyorsunuz. Takımların daha önceden üç sporcu bir yedek olarak bize beyan etmeleri gerekiyor. Yarış sonunda da en fazla puan alan takım sıralamaya giriyor. Bu kategoride yarışan sporculara ayrı ödül veriliyor.’’ dedi.

Uğur Mumcu Koşusu’nun rağbet görme nedenini açıklayan Günermengi, ‘’İstanbul’da 5-10 km yol koşusu olarak çok fazla yarış olmadığından ve Uğur Mumcu Mahallesi’nde yapıldığı için rağbet görüyor.’’ dedi.

Yarışa katılım ücreti olmadığını belirten Süha Günermengi, ‘’Kartal Belediyesi tarafından yapıldığı için herhangi bir ücret alınmıyor. Sembolik olarak her kategoride 2000, 1500, 1000 TL ödüller veriyoruz. Ayrıca yarışı bitirenlere kitap, madalya veriyoruz.’’ dedi.

Devamını oku

Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül’den Rekor Beklentisi

Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül’den Rekor Beklentisi

Adana Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Gül, Antalya’da düzenlenen Adana Yarı Maratonu’nu dinleyenlere anlattı.

Yarışın hazırlıklarına üç ay önceden başladıklarını belirten Gül, Adana’da bulunan birçok sivil toplum kuruluşları, denekleri, vakıfları, spor kulüplerini bu organizasyonun bir parçası haline getirdiklerini söyledi.

”PARKUR ÇOK ÖNEMLİ”
Maratonlarda parkurun önemine dikkat çeken Gül, ”Maratonlarda parkurun yaşayan bir parkur olması, koşucular tarafından benimsenen ve aranan özelliklerden bir tanesi. Yarışı yapacağımız yer yaşayan bir parkur. Adana’nın doğal güzelliklerinin bulunduğu 21 km’lik bir parkur.” dedi.

”REKOR BİR SAYI BEKLİYORUZ”
Katılım sayısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Gül, ”Yarışı Adana’nın geneline yaydık ve 6 Ocak’ta gerek yarı maraton kısmında gerekse halk koşusu kısmında rekor bir katılım bekliyoruz. Perşembe gününde 2652 ulusal ve uluslararası başvurumuz mevcuttu. Bu sayının Pazar günü 3000’e ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

‘533 YILDIR DÜZENLENEN ORGANİZASYON’
Sporun her dalına destek verdiklerini belirten Kadir Gül, ”Kırkpınar Güreşleri’nden sonra Türkiye’nin en büyük güreşi Adana Kızıldağ Yaylası’nda yapılıyor. Bu yıl 533. kez düzenledik. Bu gibi bir çok spor organizasyonunu Adana bünyesinde barındırıyoruz.” dedi.

Devamını oku

YARIŞBUL ÖZEL | Türkiye Atletizm Federasyonu Antalya İl Temsilcisi Yardımcısı Mustafa Örmeci, Açıklamalarda Bulundu

YARIŞBUL ÖZEL | Türkiye Atletizm Federasyonu Antalya İl Temsilcisi Yardımcısı Mustafa Örmeci, Açıklamalarda Bulundu

Türkiye Atletizm Federasyonu Antalya İl Temsilcisi Yardımcısı Mustafa Örmeci, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki canlı bağlantı konuğu oldu. Örmeci, Antalya’da düzenlenen Atatürk Koşusu’nu dinleyenlere anlattı.

Yarışa katılımın az olduğunu belirten Örmeci, ‘’Yıldızlar ve gençler olmak üzere iki kategoriden oluşan tamamen öğrencilerin katılımıyla yaptığımız yarışta, hava şartlarının kötü olmasından dolayı diğer yarışlara oranla istediği potansiyeli yakalayamadık.’’ dedi.

‘’YENİ BİR OLUŞUM İÇERİSİNDEYİZ’’

Türkiye Atletizm Federasyonu Antalya İl Temsilciği olarak yeni bir oluşum içerisinde olduklarını belirten Mustafa Örmeci, ‘’Yeni bir web sitesi açtık. www.antalyaatletizm.com üzerinden yarışlara, yarışların sonuçlarına, güncel haberlere ve daha fazla istatistik sonuçlarına ulaşılabilecek bir platform oluşturmaya başladık.’’ dedi.

15 OCAK’TA İLLER ARASI YARIŞ

2019 takviminden de bahseden Örmeci, ‘’15 Ocak’ta iller arası okul yarışı düzenleyeceğiz. Katılımın 700-800 kişi olmasını bekliyoruz. Bu yarışta seyircinin de olması için uğraşıyoruz. Yarışçıların seyirciler tarafından desteklenmesi iyi oluyor. Yarış için yer arayışımız devam ediyor.’’ dedi.

Devamını oku

En Uzun Gece Koşarak ve Pedallayarak Renkleniyor

En Uzun Gece Koşarak ve Pedallayarak Renkleniyor

Uzunetap Proje Koordinatörü Özgür Çelikkaya, Akdeniz Üniversitesi Radyosu’nda yayınlanan Onur Şentürk’ün hazırlayıp sunduğu Koşar Adım programının bu haftaki konuğu oldu. Çelikkaya Longest Night koşusunu dinleyenlere anlattı.

TÜRKİYE’NİN İLK GECE KOŞUSU

Longest Night hakkında bilgiler veren Çelikkaya, ‘’Longest Night Türkiye’nin ilk gece koşusu özelliğini taşıyor. 2013 yılında birincisini gerçekleştirdiğimiz organizasyon git git büyüyerek bugüne geldi. Organizasyonda hem bisiklet hem de koşu kategorileri var. Parkurlarımız farklı seviyedeki sporculara uygun kategoriler sağlıyor.’’ dedi.

SENEYE YILIN EN UZUN GÜNÜ

Programda gelecek yıl hakkında bilgiler veren Özgür Çelikkaya, bu yıl bir gün farkla en uzun günü kaçırdıklarını belirtti. Son iki yarışın 23 Aralık ve 22 Aralık’ta olduğunu söyleyen Çelikkaya, gelecek sene yarışın 21 Aralık (en uzun gece)’ta olacağını söyledi.

900 ONLINE KAYIT

Yarışa yapılan kayıtlarla ilgili veriler paylaşan Çelikkaya, ‘’Şu an bisiklet kontenjanını kapattık. Site üzerinden 900 online kayıt aldık. Koşu için kayıtlarımız devam ediyor. Başvuruların 1000’e tamamlanmasını bekliyoruz.’’ dedi.

PATİKA KOŞULARI İÇİN YERLER AZALIYOR

Yarışın yapılacağı yerle ilgili bilgiler ve görüşler paylaşan Özgür Çelikkaya, ‘’İstanbul’da gitgide patika koşusu yapılacak yerlerin sayısı azalıyor. Birisi Belgrad, birisi Kuzey Ormanları’nın olduğu kısım, bir tanesi de Taşdelen Ormanı. Bunlar korunan son kaleler. Hala çok güzel ve dokunulmamış yerleri var. Bu nedenle Taşdelen Ormanı’nı tercih ettik. Çoğu kişi bilmese de merkezi noktalardan yarım saatlik bir mesafe uzaklıkta.’’ dedi.

GELİRLERİN BİR KISMI BAĞIŞLANIYOR

Longest Night’in sosyal sorumluluk projelerine destek tarafını da belirten Çelikkaya, ‘’Bu yarıştan elde edilen gelirlerin bir kısmı Akut’a bir kısmı da hastalığı olan çocukların dileklerini gerçekleştirmek adına bir derneğe bağışlanıyor.

Özgür Çelikkaya, 2019 yılının takviminin Longest Night yarışından sonra belli olacağını söyledi.

Devamını oku

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi