• Bana Yarış Bul

  Bana Yarış Bul

  Nasıl bir yarış arıyorsun?

  Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

RunOnuR – Uludağ Ultra 2017 – yarış raporu

Bu yıl ilki düzenlenen Uludağ Ultra maratonunda 50K parkurunu 10:24:55’de genel sıralamada 25. olarak bitirip, madalyamı boynuma taktım. Bugüne kadar kadar koştuğum en uzun süren yarış olması, 3100m yükseklik kazanımı ve 2100m inişiyle tam bir irade mücadelesiydi. Senenin ilk ultra maratonu Uludağ’da koşmama rağmen mart ayında koştuğum Alanya Ultra 20K ve Mayıs’taki Nashira Ultra 38K yarışları sayesinde patika özlemimi bir nebze de olsa gidermiştim fakat Uludağ boşluğu kapatmama yetti de arttı bile 🙂

Yarış sırasında ve sonrasında parkurun zorluğu ile ilgili birçok eleştiri yapıldığına şahit oldum. Bu konuda organizasyon eğim grafiğini zamanında yayınlayarak doğru bir yol izledi diye düşünüyorum ancak ülkemizde ultramaratonların tarihi henüz o kadar gençki sporcuların çoğu 3100m irtifa kazanımını (50K yarışı için) oyuncak zannediyor. Çoğunlukla koşmaya alıştıkları traktör yolu alışkanlıklarının dışına çıkınca da şikayet ediyorlar. Ben kendi adıma seneye daha çok yokuş antrenmanı yaparak geleceğim, yokuşların dik olduğunu düşünüyorsanız size de tavsiye ederim.

 

50K finişten sonra

Hazırlık

Yarışın duyurusu yapıldığında mesafeler farklıydı ben de Nashira Ultra’dan sonra yaz programına girip antrenmanlarımı bisiklet ve yüzme ağırlıklı yapmaya karar verdiğim için en başta 25k parkuruna katılmayı düşünmüştüm. Daha sonra eski hastalık devreye girdi ve “25k için buradan Bursa’ya gidilir mi?” diye düşünüp 42k (yanlış hatırlamıyorsam) yarışına kayıt yaptım. Organizasyon süreç içinde yarışın mesafesini ve yükseklik değişimini değiştirdi ben de delikanlılığa b.k sürmemek için geri adım atmadım ve başıma gelecekları baştan kabullendim.

Kış boyu düzenli yüzme antrenmanı yaptığım için triatlon antrenmanına geçiş yapmak benim için pek zor olmadı. Sevgili Zülfü Karabulut insan olarak yumuşak huylu bir kardeşimiz olmasına rağmen antrenör olarak oldukça sert olduğundan zorlu programa haziran itibariyle başladım. Hedefim sonbahardaki triatlon yarışları olduğu için programım haftada 3 gün yüzme, 2 gün bisiklet ve 2 gün brick antrenmanlardan oluşuyor. Kısaca bir ultra maratona en uzun 20k koşarak ve ortalama haftalık 15-20k arasında koşarak hazırlandım. (siz yine de evde denemeyin) Haftalık kilometremin yeterli olmadığını biliyordum fakat güvendiğim genel fitlik durumumun diğer sporlar sebebiyle iyi olmasıydı.

Zeyniler köyü. Foto: Barış Gider

Etiketler:, , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Sayısı (1)

 • Avatar

  Nazım Yamsn

  |

  Tebrikler bfnde senin arkandaymışkm

  Reply

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi