• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Koşucular için kompresyon; denemeye değer mi?

Trendler dönüşümlü olarak gerçekleşiyor. Koşucular arasında son yıllarda en popüler olan trendlerden birisi de kompresyon kıyafetler. Üreticiler, kan akışını düzenlemesi, yüksek oksijen alımı, koşu performansını arttırması, daha hızlı toparlanma süresi ve sakatlığa engel olması gibi sayısız faydasını ballandıra ballandıra anlatıyor.

Rekabetçi koşucular ve triatletler ise birazcık bile rekabet avantajı sağlayacağına inansalar büyük paralar ödemeye hazırlar. Peki, bilim kompresyon malzemelerin üreticilerinin bu iddiaları hakkında ne diyor?

Kompresyon Kıyafetler Test Edildi

Kompresyon teknolojisi üzerine yapılan birçok araştırma kompresyon kıyafeti giyenlerle giymeyenler arasında kayda değer farklar olduğu sonucuna ulaşamadı. 2013 yılında yapılan daha kapsamlı bir araştırma özellikle kan akışını hızlandırdığı iddiası üzerine yoğunlaştı. Araştırmacılar herhangi bir artışa rastlamadıkları gibi aksine alt ekstimitelerde (bacaklarda) azalmaya neden olduğunu gördüler. Konu ile ilgili 30 farklı araştırmanın sonuçları incelendiğinde bahsedilen faydaların patlayıcı zıplama gerektiren basketbol ve bazı pist disiplinleri gibi belli etkinliklere özel olduğu görüldü.

Uluslararası Spor Fizyolojisi ve Performansı dergisinde kompresyon kıyafetlerinin koşu mekaniği ve ekonomisine etkisi üzerine bir araştırma yayınlandı. Araştırmacılar 16 erkek elit sporcuyu önce artan hızlarda tekrar eden testlere kompresyon kıyafetleri olmadan, sonra da kıyafetlerle soktular. Geçmiş araştırmalarda da görüldüğü gibi, oksijen alımı, biyomekanik verimlilik veya kan akışı konularında herhangi bir farka rastlanmadı.

Peki değer mi?

Üst üste yapılan araştırmaların hepsi aynı şeyi gösterirken, sporcular neden kompresyon içlikleri almayı sürdürüyor? Cevaplardan biri zihinsel. Zira insanlar akranlarından etkilenme eğilimindeler. Koçlar olarak bizler sporcularımızın problemlerini para harcayarak çözmelerine engel olmaya çalışırız. Antrenmanları kısaltmaya yönelik bitmek bilmeyen aramalar dayanıklılık sporuyla ilgilenenleri başkalarının giydiklerini (iş yaradığını düşünürlerse) almaya iter. Başkaları sahip olduğu için, onlar da almalıdır.  

Bir diğer sebep de eski moda plasebo etkisi olabilir. Eğer işe yaradığını düşünüyorsanız belki de performansınızı bir şekilde iyileştirebilir. Seinfeld ‘in eski bir bölümünde George Costanza ‘nın söylediği gibi “Unutma Jerry, eğer sen inanırsan yalan olmaktan çıkar”.

Ya Siz?

Kompresyon kıyafetleri kullanıyor musunuz? Cevabınız evet ise nasıl hissettiriyor? Deneyiminizi bizimle paylaşır mısınız? Yorumlarınızı bekliyoruz?

 

Tony Rich’ in Competitor.com daki yazısından tercüme edilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler:, , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi