• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Hangisi daha zor: Maraton mu, Ironman antrenmanı mı?

Photo: Shutterstock.com

Bir grup araştırmacı tartışmaya son noktayı koydu.

Bir Ironman katılımcısıyla bir maratoncuyu aynı odaya koyun dostane muhabbet kısa bir süre sonra tartışmaya dönecektir:

“Ben 160km bisiklet üstüne sıcakta koşu yaptım” diye bastırır Ironman
“Ayaklarını sürümek sayılmaz, ben gerçekten koştum” diye yapıştırır cevabı maratoncu.

Ve böylece devam eder. Sonuçta hangi yarışın daha zor olduğunu ölçmenin yolu yoktur (çünkü çekilen acı miktarı bireyseldir), uluslararası bir grup araştırmacı her iki etkinliğin antrenman yüklenmesini herhangi birinin etkisi diğerinden fazla mı diye araştırdı.

“Arkadaş sohbetlerinde sorulan tipik “hangisi daha sert?” karşılaştırması temelinde yapılmış bir araştırma bu” diyor araştırmanın başındaki Jonathan Esteve-Llano. “Dr. Cejuela, Dr. Cardona, Dr. Moreno-Perez [araştırmadaki diğer yazarlar] ve ben profesyonel antrenörleriz. Bu yüzden araştırmamızın çoğu günlük sorularımızı çözme, ihtiyaçlarımıza cevap bulma ve antrenman programlarımızı iyileştirme üzerine.

Yaşları, kiloları, vücut tipleri, VO2Max seviyeleri, dayanıklılık deneyimleri ve performans seviyeleri (yarış sonuçlarına göre) karşılaştırmaya uygun 15 maratoncu ve 15 Ironman triatleti belirledikten sonra araştırmacılar sporcuları kendi etkinliklerine uygun antrenmana tabi tuttular. Araştırmacılar fizyolojik veri ve günlük antrenman kayıtlarını kullanarak antrenman yükü, antrenman zamanı ve tamamlama zamanını içeren bir çok katsayıyı hesapladılar.

Peki ya sonuç? Maratona hazırlanmak daha zor. Bu daha çok antrenmanın yoğunluğuyla alakalı – Ironman antrenmanı tipik maraton antrenmanına göre daha fazla (hacimli) olmasına rağmen yüklenme şiddeti daha düşüktür. Bu durum en iyi derecesini yapmak isteyen ya da Boston seçme süresini aşmak isteyen bir Ironman’in çelikten bile olsa neden yıkılmış hissedeceğini açıklamaya yardımcı olabilir.

“Kesinlikle Ironman mesafesi için antrenmanı küçümsemeye çalışmıyoruz, ancak birim zamana göre yüklenme söz konusu olduğunda ortalama maraton antrenmanının daha zor olduğunu gördük.” diyor Esteve-Llano.

Her ne kadar bu araştırma “kimin antrenmanı daha zor?” sorusuna bir nokta koymuş olsa da tahminimize göre iki dayanıklılık sporcusu grubun arasındaki tartışmalar durulmayacaktır. Sonuç olarak daha tartışılacak bir çok soru var; kısa şort – triatlon şortu, saatli koşu – teknoloji kullanmadan koşu ve tartışılması hiç betmeyecek olan vücut kılları konusu…

Bu makale Susan Lacke‘ in triathlete.com sayfasındaki makalesinden çevirilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi