• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Geceleyin Güvenli Koşmak

Photo Credit: https://cdn.sportsshoes.com/product/R/RON2083/RON2083_1000_5.jpg

İnsanların çoğu, seçme şansı verildiğinde, gün içinde güneş parlarken ve hava en ılık halindeyken koşmayı tercih edebilir. Fakat hayat ve iş genelde bu en iyi senaryonun önüne geçer ve kardio antrenmanınızı gece yapmanıza sebep olabilir. Güneş ışığının eksik olmasının koşuya çıkmanıza engellemesine izin vermeyin. Fakat giderken, tetikte olun ve gece koşarken aşağıdaki beş tüyoyu takip ettiğinize emin olun.

Ve eğer koşmak için dışarı çıkamıyorsanız koşu bandının da her zaman iyi bir opsiyon olduğunu unutmayın.

Hiçbir Zaman Arkanızı Dönmeyin

Geç saatte koşanların yaptığı en büyük hatalardan biri trafikle aynı yönde koşmaktır. Potansiyel bir kazanın yaklaşmakta olduğunu görebilmek için her zaman trafik akışına karşı yönde koşmalısınız. Bu şekilde kazadan kaçınma manevrası (yoldan uzaklaşabilmek)  yapabilmek için daha büyük bir şansınız olur.

Işıklanın

Her ne kadar kulağa akl-ı selim gelse de koşucuların akşam dahil oldu kazaların çoğu koyu renk kıyafet giydikleri zaman gerçekleşir. İyi aydınlatılmış bir yolda, reflektörlü kıyafetlerle koşmak sürücüler tarafından görülme ihtimalinizi beş kat arttırır. Kafa lambası, uyarıcı kol bandı ya da ışıklandırılmış bir yelek te yılbaşı ağacı gibi görünmeden dikkat çekmeniz için iyi seçeneklerdir.

Varta 1W Led Kafa Lambası

 

Varta Yansıtıcılı Kol Bandı

Müziği Kapatın

Koşmak ve müzik dinlemek sizi motive ediyor olabilir gece koşarken müzik dinlemek tehlikeli bir kombo (ikili) olabilir. Görme ve görünme beceriniz halihazırda azalmışken duyma duyunuzunda eksilmesi ölümcül olabilir. Baltimore’daki University of Maryland School of Medicine ve the University of Maryland Medical Center çalışmalarına göre kulaklık takan koşucuların karıştığı kazalan oranı son altı yılda %300 artmış. Bu kazaların %70’i ise ölümle sonuçlanmış.

Bir Kimlik Görebilir miyim?

Bir kazaya karışmanız durumunda üzerinizde uygun bir kimlik bulunması çok önemlidir. Eğer tıbbi kurumlar ailenize ulaşabilir, kan grubunuzu tespit edebilir ve önceden var olan hastalığınızı (tıbbi durumunuza) öğrenebilirlerse sizi kurtarma ihtimaller artar. Bazı koşucular lisanslarını ceplerinde taşırlar fakat bunlar kolaylıkla kaybolabilir. Üzerinde adınızın, kan grubunuzun ve acil durum kontağının yazılı olduğu bir bileklik böyle bir durumda en iyi seçenek olacaktır.

Bir Şapka Takın

Siperlikli bir şapka ve şeffaf gözlükler gözleriniz gece korumak için çok önemlidir. Örümcek ağları, yapraklar ve ince dalları karanlıkta tespit etmek zordur ve gözünüze temas ederlerse soruna yol açabilirler.

Şeffaf Güvenlik Gözlüğü

 

Bu yazı Daniel Harding, Jr. ‘in mensjournal.com sayfasındaki yazısından çevrilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi