• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Dövmeler terlemeyi engelliyor ve egzersizi etkiliyor mu?

Küçük bir araştırmada, araştırmacılar dövmelerin terleme biçimimizi etkileyebileceğini ortaya koydu. Bu durumun çok fazla dövmesi olan sporcular için bazı sonuçları olabilir.

Vücudunuzdaki bir dövme sadece bir süsten daha fazlasıdır.

Alma Koleji’nde (Alma College) dövmeli bölgelerin terlemesine ilişkin yapılan bir araştırmada, Prof. Maurie Luetkemeier yönetimindeki bir grup araştırmacı dövmeli bölgelerin terlemeyi etkileyebileceğine dair bulgulara ulaştı.

10 genç erkek üzerinde yapılan araştırmada deneklerin üst vücutlarının sadece bir tarafında dövme taşımalarına göre seçildiler. Daha sonra deneklerin ciltlerinin hem dövmeli hem de dövmesiz kısımlarına kimyasal olarak terlemeye sebep olan yamalar yapıştırıldı.

“Araştırmamız bu alanda yapılmış ilk araştırma olduğu için sonuçları çok dikkatli bir şekilde yorumlamalıyız, ancak bulgularımıza göre dövmeli alanlar dövmesiz alanlara göre yarı yarıya daha az terliyor.” diyen Prof. Luetkemeier araştırmayı henüz egzersiz sonrasında tekrarlamadıklarını ve kesin bulgulara ulaşmak için önlerinde daha çok yol olduğunu belirtti.

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi