• Bana Yarış Bul

  Bana Yarış Bul

  Nasıl bir yarış arıyorsun?

  Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

Boston Maratonu kazananı Yuki Kawauchi’nin favori koşucunuz olması için 10 sebep

Bu yazı The Guardian Blog da yer alan makaleden çevrilmiştir. Orjinaline şuradan ulaşabilirsiniz.

Zaferi Boston Maratonu’ndaki üstatları şaşırttı, ancak dünya çapındaki hayranları için inanılmaz başarılarının listesine sadece bir ilave oldu

Yuki Kawauchi Boston Maratonu’nu 2s 15dk 58sn koşarak kazandı. – Courtesy of Guardian News & Media Ltd

 • Yuki, Boston Maratonu için ısınmayı yaşadığı şehirdeki Kuki yarı maratonunda panda kostümüyle koşarak yaptı. Böylece üç parçalı bir kostümle 21.1k koşarak resmi olmayan bir dünya rekoru da kırmış oldu. Panda kostümüyle 1 saat 10 dakika 03 saniyede koşarak ikinci oldu ve kardeşi Yoshiki’ yi geçmeyi başardı.

 • Yuki 2s 12dk altında en çok maraton koşan kişi: 25 tane ve 2s 20dk altında en çok maraton koşan kişi: (dudak uçuklatan bir sayı) 79 tane, gibi başka rekorların da sahibi.
 • Yuki tam zamanlı (profesyonel) bir sporcu olmadığı halde 2016 Olimpiyatları bronz madalyası sahibi Galen Rupp gibi Boston’ın bazı favorilerini de geçmeyi başardı. Antrenmanlarını haftada 40 saat 13:00-21:00 arasında devlet memuru olarak çalıştığı mesaisinin içine sıkıştırıyor. Bu durum tabiki hepimize umut veriyor. Zira, tam zamanlı olarak çalışıyor, bir takımın mensubu değil ve kurumsal bir sponsorluk kabul etmiyor. Lakabı “Vatandaş koşucu
 • Neredeyse diğer bütün elit atletlerden farklı olarak günde bir defa koşuyor – Haftada 40 saat 13:00-21:00 arasında her gün mesaide. Tatil günlerinde genelde 50k civarında uzun koşuları jog temposunda yapıyor.

 • 2012’de Tokyo Maratonu’nu 14. Olarak bitirip Japon olimpiyat takımına girmeyi başaramayınca, özür dilemek için kafasını kazıdı. “Beni destekleyen herkese üzüntümü/kahrımı göstermem gerektiğini hissettim. Utancımın herkes tarafından görünür olması daha iyiydi.” dedi.
 • Eniyi derecesi 2s 08dk 14sn. Sadece üç Amerikalı (Khalid Khannouchi, Ryan Hall and Dathan Ritzenhein) daha hızlı derecelere sahip, ve bir Britanyalı (Steve Jones). Kendisi bir amatör olabilir fakat dereceleri öyle değil.
 • 2020 olimpiyatlarından önce 100 tane 2s 20 altında maraton koşmayı hedefliyor. Bu yıl şimdiye kadar 4 tane koştu ve hepsini kazandı. Yarış takvimi oldukça kabarık.
 • Yuki altı yaşındayken 1500m 7dk 30sn’de koştu. Eski bir koşucu olan annesi ona koçluk yapmaya ve onu yakınlardaki parkta günlük olarak zamana karşı koşturmaya başladı. Her gün kendi rekorunu kırmalıydı ve eğer 30sn ve üzerinde kaçırırsa bir tur daha koşmak zorundaydı. Bir dakikadan fazla kaçırırsa iki tur fazladan koşuyordu.

 • Yeni yıl günü Marshfield Road Runners NYD maratonunu 2s 18dk 59sn koştu ve kazandı. Yarış sırasında sıcaklık -23C (eksi yirmi üç) idi. Bunun 2s 20dk altında koşulan en soğuk maraton olduğuna inanılıyor.
 • İşi sebebiyle sponsorluk parası kabul etmesi mümkün değil. Diğer yandan ödül parası kabul edebiliyor. ( Boston’u kazandığı için 150 bin $ alacak) Çarşamba günü iş yerinde olması gerekiyor. Bu hafta sonu Japonya’da bir yarı maratonda yeniden yarışacak.
 • Bu yazı The Guardian Blog da yer alan makaleden çevrilmiştir. Orjinaline şuradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi