• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

30 dakikalık bir koşuda vücudunuza ne olur?

Koşunuzun İlk Birkaç Saniyesi

Koşuya başladığınızda kaslarınız adenosine trifosfat (ATP) kullanmaya başlar. ATP vücudunuzun yiyeceklerden ürettiği enerji molekülleridir. İnanın ATP kullanmak harika birşeydir.

O adrenalin kabarması ATP’nin başka bir güçlü molekül olan adenosine difosfata (ADP) dönüşmesidir. Kas hücreleriniz ADP’yi ilk kabarmadan sonra tekrar ATP’ye dönüştürür.

İlgili Konu: Acemi Koşucularda Sakatlık Riski ve Engellenmesi

Koşunuzun İlk 90 Saniyesi

Bu arada adımlarınızı düzenlemeye çalışırsınız. Daha fazla ATP salgılamak için hücreleriniz kaslarınızda glikozun (yakıt) bir formu olarak depolanmış olan glikojeni parçalamaya başlar. Hücreler glikozu direkt olarak kanınızdan çeker, bu da kan şekerinizin düşmesine sebep olur.

Vücudunuz daha fazla glikoz kullandıkça kaslarınız laktik asit salgılar (“yanma” olarak da bilinir), beyniniz sizi fiziksel stres altında olduğunuz konusunda uyarır. Panik yapmayın. Bu kötü birşey değildir.

Koşunuzun sonraki birkaç dakikası (ve sonrası)

Eğer çaylak bir koşucuysanız bu aşamada hızınızı korumak biraz alengirli olabilir. Vazgeçmeyin. Kendinizi zorlamaya devam edin. Kalbiniz daha hızlı atmaya başlayacak. Kan enerjiye ihtiyaç duymayan organlardan çekilip kaslarınıza taşınacak. Bu aşamada glikozun en iyi şekilde kullanılabilmesi için oksijen akınına ihtiyaç var. Artık derin derin nefes alıyorsunuz.

Adımlarınız düzene girmeye başladığında (hatırlayın önceki aşamadan düzeltmeye başlamıştınız), gluteus maximusunuz (poponuz olarak da bilinir), bacaklarınız ve merkez bölgeniz formunuzu kontrol altında ve sizi dik tutmaya çalışır. Kalça ekleminiz uzayarak ayağınız yeri itmesini sağlar. Kısaca koşarsınız.

Glikojen ve oksijen yakımı vücut sıcaklığınızı arttırır. Burası terlemeye başladığınız andır. Yine de paniklemeyin. Ter bezleriniz aşırı sizi aşırı ısınmadan korumak için nem salgılar.

İlgili Konu: Her Seviyeden Koşucu için 4 Nefes Egzersizi

Koşunuzun İlk 10 dakikası

Eğer düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız kaslarınız ve içlerindeki ATP miktarı yeterlidir. Vücudunuz etkili bir verimli bir şekilde oksijen taşıyarak yağ ve glikoz yakacaktır.

Fakat düzenli egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ATP arzınız koşunun vücudunuzdan talep ettiği yüksek miktarı karşılayamayabilir. Oksijen üretme konusunda sorun yaşarsınız. Laktik asit vücudunuzu ele geçirmeye başlar, her geçen dakikayı öncekinden daha külfetli hale getirir. Dayanın.

Bu durumda yapılacak en iyi şey jog temposuna kadar yavaşlamaktır. İyi hissettiğiniz zaman yeniden temponuzu yakalayabilirsiniz.

İlgili Konu: Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Koşunun 30. Dakikasından sonra

Alkışları kabul edin! Bitti. Yavaşlayı yürümeye başladıkça enerji ihtiyacınız azalır ve normal nefes almaya başlarsınız.

İster inanın ister inanmayın bu arada oldukça başarılı ve enerjik hissedersiniz. Çünkü vücudunuz moral yükseltici hormon olan dopamin üretiyordur- “İyi hisset” hormonu da denir. Yüksek dopamin seviyesi açlığı daha az hissetmenize sebep olur yani tam bir kazan-kazan durumu.

Bu yazı Jaylin Allen’ın Active.com’daki yazısında çevirilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Kendinize uygun bir yarış bulmak için hemen takvime göz atın!

Etiketler:, , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Sayısı (1)

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi