• Bana Yarış Bul

    Bana Yarış Bul

    Nasıl bir yarış arıyorsun?

    Örn.: koşu, çocuk, macera yarışı, şehir ismi, yarış ismi…

2018 Yılında Koşu için Kendinize Koyacağınız 10 hedef

Photo by shutterstock

Yılbaşı arefesi yeni yıl için kararlar alıp, iyi bir başlangıca hazırlanmak için en ideal dönemdir. Koşu için alınacak kadarlar da bu gruba dahil edilebilir. İşte yeni yıl için 10 önerimiz:

Antrenman Kaydı Tutun

Antrenman kaydı gelişiminizi ölçmek için çok gerekli bir araçtır. Aynı zamanda da faydalıdır. Bunun yanında “gerileme” leri anlamak için de değerli bilgiler içerir. Bir kişinin antrenman yüklenmesini birdenbire arttırması, antrenman sırasında artış gösteren bir sızı ya da kaçırılan çok sayıda antrenmanın cevabı kaydınızda bulunabilir. İpucu: Eğer kağıt kalem kullanmaktan hoşlanmıyorsanız Decathlon Coach ya da Strava uygulamaları tam aradığınız şey olabilir.

Yarış Bul Strava grubuna üye olmak için lütfen buraya tıklayın.

Nabız Değerlerinize Göre Koşun

Üç şekilde antrenman yapabilirsiniz: hızınıza göre, nasıl hissettiğinize göre ya da nabzınıza göre. Nabza göre antrenman yapmanın birçok faydası vardır. Yol ya da hava şartlarından bağımsız olarak fitlik seviyenize uygun bir hızda antrenman yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Sonuç olarak bu antrenman metodu oldukça hassas ve uygulaması oldukça kolaydır, özellikle yeni başlayanlar için. Son olarak çok az eşyaya ihtiyaç duyarsınız: nabız monitörü ya da bilekten ölçüm olabilir.

Genel Fiziksel Hazırlık

Kış, genel fiziksel hazırlık döngüsünü tamamlamak için ideal bir dönemdir. Buna fiziksel becerilerinizi geliştirmeyi, kuvvet, koordinasyon, esneklik vb dahil edebilirsiniz. Bu dönemi koşarken daha az kullandığınız kaslarınızı kuvvetlendirmek için de değerlendirebilirsiniz. Karın bölgesi buna örnek olabilir.

İzometrik kuvvet egzersizleri ile ilgili yazımız için lütfen buraya tıklayın.

Daha İyi Koşmak İçin Yürümek

Eğer yeni başlayan biriyseniz ya da sakatlıktan dönüyorsanız yürüyüşün faydalarını dikkate almalısınız. Doğrusu koşu ve yürüyüş birbirini tamamlayıcıdır. Bu prensip özellikle fazla kilolu ya da sakatlıktan dönen sporcular için geçerli olsa da eğer siz her iki gruba da dahil değilseniz yürüyüşün hala faydasını görebilirsiniz. Doğada, deniz kıyısında, ya da dağlarda yapacağınız yürüyüş vücudunu ve zihniniz için harikadır. Eğer koşular sebebiyle fazla uzak kalıyorsanız aileniz ve arkadaşlarınızı davet edeceğini bir yürüyüşü fırsat olarak görebilirsiniz.

Bir Eko-Koşucu Olun

Şehir dışı bütün koşucular arasında oldukça yaygındır. Gelin bu cazibesini kaybetmemesi için hep beraber çalışalım. Bunu sağlamak için sadece patika koşucularına güvenemeyiz değil mi?

Sigarayı Bırakmak

Şüphesiz yeni yıl için alacağınız kararların doruk noktası budur. Koşu sigarayı bırakmak için en oyalayıcı çözüm olabilir. Hatta bir çok koşucu için sigarayı bırakmak başlangıç noktasıdır. Her ne kadar sigara içmeye devam eden az sayıda koşucu olsa da bu yıl bırakmak için harika bir fırsat olabilir. Hem sağlığınız hem de performansınız için.

Fartlek Metodunu Öğrenmek

Fartlek en değişken antrenman metodu olmakla birlikte çok da etkilidir. Bu “hız oyunu” (İsveç dilinde) yanlız ya da bir grubun parçası olarak uygulanabilir. Her durumda garanti olan müthiş bir koşu deneyimi olacağıdır.

Esnetme İle İlgili Görüşünüzü Değiştirme

Yıllarca koşu öncesi ve sonrasındaki statik esnetme egzersizlerinin faydaları yüceltildi. Halbuki günümüzde bilimsel kanıtlar bu tarz esnetmenin faydalı olmadığını aksine performansı düşürüp, sakatlık ihtimali arttırdığını gösteriyor. Esnek olmak çok önemli olduğundan esnetme egzersizlerini koşu antrenmanlarının olmadığı günlere bırakın.  

Çapraz antrenmanları programınıza nasıl dahil edersiniz. Okumak için lütfen tıklayın.

Koşarken Bağlantıda Kalın

Teknoloji koşuya yeni boyutlar getirdi. Bir antrenman seansı artık takip edilebiliyor, parçalar ayrılabiliyor ve analiz edilebiliyor. Decathlon Coach, Runtastic ya da Garmin Connect gibi uygulamalar antrenmanlar sırasında koçluk yapabiliyor. Hedefiniz koşuya geri dönmek, kilo vermek, bir yarışa hazırlanmak ya da ilk ultranızı koşmak da olsa ulaşmanızı kolaylaştırıyor.

İyi Uyuyun

Yılın başlarında kış geceleri hala uzundur. Bu durum uykunuza dikkat etmeniz için bir fırsat olabilir. Toparlanma, özellikle uyku sırasında, uzun vadeli gelişim için kazanmanız için anahtar özelliği taşır. Bir kerecik de olsa gelişebilmez için koşmamanızı öneriyoruz…Harika değil mi?

İyi Seneler!

Bu yazı kalenji.co.uk sayfasından çevirilmiştir. Orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , , , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Onur Senturk

1979 yılında İstanbul'da doğdum. Ömrümün büyük bölümünü bu büyük ve güzel şehirde geçirmeme rağmen bir süre sonra şehir bana yetmemeye başladı ve üniversite eğitimi için Tekirdağ'a taşındım. Daha sonra sırasıyla Antalya ve Kiev'de ikamet ettim. Hayatım boyunca birbiriden oldukça farklı kimliklerim oldu; müzisyen, turizm rehberi, Türk Dili öğretmeni, fuar organizatörü vb. bugünlerde başka bir kimlikle Antalya'da eğitim danışmanı, triatlon antrenörü ve yarış organizatörü olarak bulunuyorum.

Yorum Yaz

*

INSTAGRAM’DA TAKIP ET

FACEBOOK’TA TAKIP ET

Düzenlenen yarışların tarihlerini ve harika spor makalelerini haftalık olarak e-postayla gönderilmesini ister misin?
* = doldurulması zorunludur
www.yarisbul.com © Kendine Uygun Bir Yarış Bul
Tüm hakları saklıdır. | Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi